ProLider
przejdź do głównej zawartości strony
powrót do strony głównej

Archiwum komunikatów


Obowiązkowy split payment od 1.11.2019 r.

Od 1 listopada br. obowiązujące obecnie szczególne rozwiązania rozliczania podatku VAT, czyli mechanizm odwrotnego obciążenia oraz mechanizm odpowiedzialności podatkowej nabywcy (w obecnej formie), zostają zastąpione stosowanym obligatoryjnie mechanizmem podzielonej płatności (MPP; split payment).

ProLider w aktualnej wersji jest już przygotowany do realizacji tego obowiązku !

Szczegółowy opis wprowadzonych w związku z tym zmian jest dostępny w dokumentacji programu :
ProLider - Mechanizm podzielonej płatności (obowiązek stosowania od 1.11.2019)


Uwaga: Zmiana certyfikatu MF dla plików JPK

W dniu 23.08.2019 Ministerstwo Finansów zmieniło certyfikat dla bramki przyjmującej pliki JPK. W celu podpisania pliku JPK z użyciem nowego certyfikatu należy pobrać i zainstalować najnowszą wersję programu Prolider ( 13.50.4 ).
Jeżeli plik JPK został utworzony i przygotowany do wysyłki wcześniejszymi wersjami programu, to po zainstalowaniu nowej wersji programu należy usunąć wcześniej przygotowaną wysyłkę (z nieważnym certyfikatem), a następnie ponownie utworzyć plik JPK i przygotować go do wysyłki.


Obniżenie PIT do 17%

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ma wejść w życie z dniem 1 października i czeka już tylko na podpis prezydenta.
Opis, jak można zmienić WSZYSTKIM pracownikom wartości takich stałych płacowych jak stawka podatku, koszty uzyskania i ulga podatkowa korzystając z operacji na grupie zatrudnionych.


Zmiana literowych oznaczeń stawek VAT w urządzeniach fiskalnych

31 lipca 2019 r. mija ( dla urządzeń fiskalnych zafiskalizowanych przed 1 maja 2019 r. ) ostatecznie termin wprowadzenia oznaczeń stawek VAT zgodnych z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r.
Jeżeli literowe symbole stawek w używanym urządzeniu są niezgodne z rozporządzeniem to przypominamy o konieczności wprowadzenia odpowiednich modyfikacji nie tylko w drukarce fiskalnej (przez uprawnionego serwisanta), ale także w słowniku stawek VAT w programie ProLider ( menu : Kartoteki -> Słowniki -> Stawki VAT - pole „Symbol stawki w urządzeniu fiskalnym” ).


E-sprawozdania finansowe

Bezpłatna aplikacja ministerstwa finansów do tworzenia e-sprawozdań umożliwia od połowy marca m.inn. wczytanie plików XML e-sprawozdań. Można też wygenerować sprawozdanie w postaci jednego pliku PDF. Przy pomocy tej aplikacji można też podpisać XML sprawozdania.
Link do strony gdzie można pobrać program

Poniżej link do komunikatu ministerstwa cyfryzacji w tej sprawie
Link do strony ministerstwa cyfryzacji z komunikatem